Gallery-Bank - en to id_ID translation catalogue (148 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
id_ID: Sisipkan Gallery - Bank Kode pendek

en: Select an album below to add it to your post or page.
id_ID: Pilih album di bawah ini untuk menambahkannya ke posting Anda atau halaman.

en: Gallery Type
id_ID: Galeri Jenis

en: Albums with Images
id_ID: Album dengan gambar

en: Only Images
id_ID: Hanya- gambar

en: Album Format
id_ID: Album Format yang

en: Select Album Format
id_ID: Pilih Album Format yang

en: Select Album
id_ID: Pilih Album

en: Select an Album
id_ID: Pilih salah Album

en: Gallery Format
id_ID: Galeri format yang

en: Select Gallery Format
id_ID: Pilih Galeri format yang

en: Images in Row
id_ID: Gambar di Deretan

en: Image Width
id_ID: Lebar Gambar

en: Albums in Row
id_ID: Albums di deretan

en: Text Format
id_ID: Teks format yang

en: Select Format
id_ID: Pilih format yang

en: Special Effects
id_ID: Efek Khusus

en: Animation Effects
id_ID: efek Animasi

en: Show Responsive Gallery
id_ID: Tampilkan Responsif Galeri

en: Show Album Title
id_ID: Tampilkan Album Judul

en: Insert Album
id_ID: Sisipkan Album

en: Cancel
id_ID: membatalkan

en: Please select an Album
id_ID: Silakan pilih suatu Album

en: Please select an Album Format
id_ID: Silakan pilih Album- format yang

en: Please select a Gallery Images Format
id_ID: Silahkan pilih -Galeri gambar format yang

en: Please select a Text Format for the Gallery
id_ID: Silahkan pilih Teks format yang bagi Galeri

en: Dashboard
id_ID: dasbor

en: Add New Album
id_ID: Tambah baru Album

en: Album Sorting
id_ID:  album yang-Sortasi

en: Global Settings
id_ID: Pengaturan di Global

en: System Status
id_ID: sistem statusmu

en: Purchase Pro Version
id_ID: Pembelian Pro Versi

en:  Set as Album Cover
id_ID: Setel sebagai Sampul Album

en: Enter your Title
id_ID: Masukkan Judul kamu

en: Enter your Description
id_ID: Masukkan deskripsi kamu

en: Enter your Tags
id_ID: Masukkan Tags kamu

en: Delete Image
id_ID: Hapus citra

en: Short-Codes
id_ID: Pendek-Kode

en: Add Gallery using Gallery Bank
id_ID: Tambahkan Galeri Menggunakan Gallery Bank

en: Back to Albums
id_ID: Kembali ke Albums

en: Save and Submit Changes
id_ID: Simpan dan menyerahkan Perubahan

en: Album Published. Kindly wait for the redirect to happen.
id_ID: Album -Diterbitkan. Mohon menunggu  bagi  redirect ke terjadi.

en: Album Details
id_ID: album yang Rincian

en: Album Title
id_ID: album yang Judul

en: Enter your Album Title
id_ID: Masukkan kamu album yang Judul

en: Description
id_ID: deskripsi

en: Upload Images
id_ID: Unggah Potret Hotel

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
id_ID: Peramban Anda tidak memiliki Flash, Silverlight atau dukungan HTML5.

en: Upload Videos
id_ID: Unggah Videos

en:  (Available in Premium Versions)
id_ID: (Tersedia dalam Versi Premi)

en: Video Url
id_ID: video yang Url

en: Enter your Video Url
id_ID: enter your video Url

en: Upload Video
id_ID: Unggah video yang

en: Your Gallery Bank Album
id_ID: Anda Gallery - Bank album

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Thumbnail
id_ID: Gambar Mini

en: Title & Description
id_ID: Gelar & deskripsi

en: Tags (comma separated list)
id_ID: Tags (daftar dipisahkan koma)

en: Url to Redirect on click of an Image
id_ID: url ke Meredirect pada klik dari suatu citra

en: You will be only allowed to add 2 galleries. Kindly purchase Premium Version for full access!
id_ID: Anda akan hanya diperbolehkan untuk menambahkan 2 galleri. Mohon membeli Versi Premi untuk akses penuh!

en: Are you sure you want to delete this Image?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus citra ini?

en: This feature is only available in Paid Premium Version!
id_ID: Fitur ini hanya tersedia dalam Versi Berbayar Premi!

en: Album Preview
id_ID: album yang Pratinjau

en: Please Choose
id_ID: Mohon pilih

en: Re-Order Albums
id_ID: Ulang-Pesanan albums yang

en: Update Order
id_ID: Perbarui Pesanan

en: Sorting Order has been updated.
id_ID: Sortasi Pesanan telah diperbarui.

en: Delete All Albums
id_ID: Hapus Semua albums yang

en: Purge Images & Albums
id_ID: memberi pencahar gambar yang & album yang

en: Restore Factory Settings
id_ID: Kembalikan Pengaturan Pabrik

en: Existing Albums Overview
id_ID: album yang yang ada Ikhtisar

en: Title
id_ID: judul

en: Total Images
id_ID: total halaman gambar

en: Date
id_ID: tanggal

en: Edit Album
id_ID: Sunting album yang

en: Re-Order Images
id_ID: kembali- Pesanan gambar yang

en: Preview Album
id_ID: Pratinjau album yang

en: Delete Album
id_ID: Hapus album yang

en: Are you sure you want to delete this Album?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus album yang ini?

en: Update Album
id_ID: Perbarui album yang

en: Album Updated. Kindly wait for the redirect to happen.
id_ID: Album yang Diperbarui. Mohon menunggu bagi  arahan ulang ke terjadi.

en: Delete Video
id_ID: Hapus video yang

en: Get System Report
id_ID: Dapatkan Sistem Laporkan

en: Close System Report
id_ID: Tutup Laporan Sistem

en: Gallery Bank Pricing
id_ID: Gallery-Bank Harga

en: Update Settings
id_ID: Pengaturan Perbarui

en: Thumbnail Settings
id_ID: Gambar Mini P'aturan

en: Thumbnail Size
id_ID: Gambar Mini - Ukuran

en: Original
id_ID: asli

en: Custom
id_ID: ubahsuaian

en: Width
id_ID: lebarnya

en: Height
id_ID: ketinggian

en: Opacity
id_ID: opasitas

en: Border Size
id_ID: Perbatasan yang Ukuran

en: Border Radius
id_ID: Perbatasan yang Radius yang

en: Border Color
id_ID: Warna Perbatasan yang

en: Margin Between Images
id_ID: Marjin Antara gambar yang

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Text-Align
id_ID: Teks -Sejajarkan

en: Font-Family
id_ID: Fon-Keluarga

en: Heading Font-Size
id_ID: Pos Fon-Ukuran

en: Text Font-Size
id_ID: Teks Fon-Ukuran

en: Description Length
id_ID: Deskripsi- Panjang

en: Album Cover Settings
id_ID: Sampul Album P'aturan

en: Cover Size
id_ID: Sampul Ukuran

en: Margin Between Albums
id_ID: Marjin Antara albums yang

en: Text for Album Click
id_ID: Teks Bagi Album Yang- Klik

en: Filter Settings
id_ID: Saring P'aturan

en: Filters
id_ID: Penyaring

en: Enable
id_ID: Memungkinkan

en: Disable
id_ID: Nonaktifkan

en: Filter Color
id_ID: Saring Warna

en: Filter Text Color
id_ID: Saring teks yang warna

en: Font-Size
id_ID: Fon-Ukuran

en: Roles & Capabilities
id_ID: Peran & Kemampuan

en: Privileges for Admin
id_ID: Wewenang bagi Admin

en: Full Control
id_ID: Kontrol Penuh

en: Read
id_ID: Baca

en: Write
id_ID: menulis

en: Privileges for Editor
id_ID: Hak istimewa bagi Penyunting

en: Privileges for Author
id_ID: Hak istimewa bagi Author

en: Privileges for Contributor
id_ID: Hak istimewa bagi Kontributor

en: Privileges for Subscriber
id_ID: Hak istimewa bagi berlangganan

en: Lightbox Settings
id_ID: P'aturan cahaya-kotak

en: Lightbox Type
id_ID: Cahaya-Kotak Jenis

en: Inline Background
id_ID: inline latar belakang

en: Overlay Background
id_ID: Hamparan Latar Belakang

en: Fade In Time
id_ID: Luntur di waktu

en: Fade Out Time
id_ID: Luntur di luar Waktu

en: Facebook Comments
id_ID: Facebook Komentar

en: Social Sharing
id_ID: Berbagi Sosial

en: Image Title
id_ID: Gambar-Judul

en: Image Description
id_ID: dilihat Deskripsi gambar

en: Front - End Layout Settings
id_ID: Depan - akhir P'aturan Tata Letak

en: Text for Back Button
id_ID: Teks Yang Bagi Kembali Tombol

en: Button Color
id_ID: Tombol -Warna

en: Button Text Color
id_ID: Tombol Warna Teks

en: Album Seperator
id_ID: album yang alat pemisah

en: Pagination Settings for Images
id_ID: P'aturan Pemberian nomer halaman buku bagi gambar yang

en: Paging
id_ID: דפוף

en: No. of Images Per Page
id_ID: Jumlah Gambar yang Per Halaman

en: Slide Show Settings
id_ID: Tampilan slide P'aturan

en: Auto Play
id_ID: bermain Otomatis

en: Interval
id_ID: selang waktu

en: Language Direction Settings
id_ID: bahasa Arah P'aturan

en: Language Direction
id_ID: Bahasa Arah

en: This Feature is only available in Paid Premium Version!
id_ID: Fitur ini hanya tersedia dalam Versi Berbayar Premi!

en: Gallery Bank Short-Codes
id_ID: Gallery-Bank Pendek-Kode
