Gallery Bank - en to it translation catalogue (140 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
it: Inserisci Shortcode di Gallery Bank

en: Select an album below to add it to your post or page.
it: Seleziona un album da inserire nel tuo post o pagina.

en: Gallery Type
it: Tipo di Galleria

en: Albums with Images
it: Album con Immagini

en: Only Images
it: Solo Immagini

en: Album Format
it: Struttura Album

en: Select Album Format
it: Seleziona Struttura Album

en: Select Album
it: Seleziona album

en: Select an Album
it: Seleziona un album

en: Gallery Format
it: Struttura Galleria

en: Select Gallery Format
it: Seleziona Struttra Galleria

en: Images in Row
it: Immagini in Riga

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

en: Albums in Row
it: Album in Riga

en: Text Format
it: Testi

en: Select Format
it: Seleziona testi

en: Special Effects
it: Effetti speciali

en: Animation Effects
it: Animazioni

en: Show Responsive Gallery
it: Mostra Galleria Responsive

en: Show Album Title
it: Mostra Titolo Album

en: Insert Album
it: Inserisci Album

en: Cancel
it: Annulla

en: Please select an Album
it: Seleziona un Album

en: Please select an Album Format
it: Seleziona una Struttura Album

en: Please select a Gallery Images Format
it: Seleziona una Struttura Galleria Immagini

en: Please select a Text Format for the Gallery
it: Seleziona i testi da mostrare per la Galleria

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Add New Album
it: Aggiungi nuovo Album

en: Album Sorting
it: Ordinamento Album

en: Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: System Status
it: Stato del Sistema

en: Purchase Pro Version
it: Acquistare versione Pro

en:  Set as Album Cover
it: Seleziona come Copertina dell'Album

en: Enter your Title
it: Inserisci il Titolo

en: Enter your Description
it: Inserisci la Descrizione

en: Enter your Tags
it: Inserisci i Tag

en: Delete Image
it: Cancella Immagine

en: Short-Codes
it: Breve-Codici

en: Add Gallery using Gallery Bank
it: Aggiungi Galleria con Gallery Bank

en: Back to Albums
it: Torna agli Album

en: Save and Submit Changes
it: Salva e Invia Modifiche

en: Album Published. Kindly wait for the redirect to happen.
it: Album Pubblicato. Attendi gentilmente di essere reindirizzato.

en: Album Details
it: Dettagli Album

en: Album Title
it: Titolo Album

en: Enter your Album Title
it: Inserisci il Titolo Album

en: Description
it: Descrizione

en: Upload Images
it: Invia Immagini

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
it: Il tuo browser non ha Flash, Silverlight o non supporta HTML5.

en: Upload Videos
it: Invia Video

en:  (Available in Premium Versions)
it: (Disponibile nelle version Premium)

en: Video Url
it: Indirizzo Video

en: Enter your Video Url
it: Inserisci l'indirizzo del Video

en: Upload Video
it: Invia Video

en: Your Gallery Bank Album
it: Il tuo Album Gallery Bank

en: Delete
it: Elimina

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Title & Description
it: Titolo & Descrizione

en: Tags (comma separated list)
it: Tag (separati da virgola)

en: Url to Redirect on click of an Image
it: Url di Reindirizzo al Click di un'immagine

en: You will be only allowed to add 2 galleries. Kindly purchase Premium Version for full access!
it: Vi sarà permesso solo di aggiungere 2 gallerie. Si prega di acquistare la versione Premium per un accesso completo!

en: Are you sure you want to delete this Image?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa immagine?

en: This feature is only available in Paid Premium Version!
it: Questa funzione è disponibile solo nella versione a pagamento !

en: Album Preview
it: Anteprima ALbum

en: Please Choose
it: Per favore Scegli

en: Re-Order Albums
it: Ri-Ordina Album

en: Update Order
it: Aggiorna Ordine

en: Sorting Order has been updated.
it: L'Ordinamento è stato aggiornato.

en: Delete All Albums
it: Elimina tutti gli Album

en: Purge Images & Albums
it: Effettua il Purge di Immagini e Album

en: Restore Factory Settings
it: Ripristina Impostazioni Iniziali

en: Existing Albums Overview
it: Panoramica Album Esistenti

en: Title
it: Titolo

en: Total Images
it: Immagini Totali

en: Date
it: data

en: Edit Album
it: Modifica Album

en: Re-Order Images
it: Ri-Ordina Immagini

en: Preview Album
it: Anteprima Album

en: Delete Album
it: Elimina Album

en: Are you sure you want to delete this Album?
it: Sei sicuro di voler eliminare quest'Album?

en: Update Album
it: Aggiorna Album

en: Album Updated. Kindly wait for the redirect to happen.
it: Album Aggiornati. Aspetta gentilmente il reindirizzamento.

en: Delete Video
it: Cancella Video

en: Get System Report
it: Ottieni Rapporto Sistema

en: Close System Report
it: Chiudi Rapporto Sistema

en: Gallery Bank Pricing
it: Gallery Bank Prezzi

en: Update Settings
it: Aggiorna Impostazioni

en: Thumbnail Settings
it: Impostazioni Miniature

en: Thumbnail Size
it: Dimensioni Miniature

en: Original
it: Originali

en: Custom
it: Personalizzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Opacity
it: Opacità

en: Margin Between Images
it: Margine tra le Immagini

en: Heading Font-Size
it: Font-Size Titoli

en: Text Font-Size
it: Font-Size Testo

en: Description Length
it: Lunghezza Descrizione

en: Album Cover Settings
it: Impostazioni Copertina Album

en: Cover Size
it: Dimensione Copertina

en: Margin Between Albums
it: Margine tra Album

en: Text for Album Click
it: Testo per Click Album

en: Filter Settings
it: Impostazioni Filtri

en: Filters
it: Filtri

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Filter Color
it: Colore Filtro

en: Filter Text Color
it: Colore Testo Filtro

en: Roles & Capabilities
it: Ruoli & Permessi

en: Privileges for Admin
it: Privilegi Admin

en: Full Control
it: Controllo Totale

en: Read
it: Leggi

en: Write
it: Scrivi

en: Privileges for Editor
it: Privilegi per

en: Privileges for Author
it: Privilegi per gli Autori

en: Privileges for Contributor
it: Privilegi per i Collaboratori

en: Privileges for Subscriber
it: Privilegi per i Sottoscrittori

en: Lightbox Settings
it: Impostazioni Lightbox

en: Lightbox Type
it: Tipo Lightbox

en: Inline Background
it: Sfondo in linea

en: Overlay Background
it: Sfondo Overlay

en: Fade In Time
it: Tempo di Fade In

en: Fade Out Time
it: Tempo di Fade Out

en: Facebook Comments
it: Commenti Facebook

en: Social Sharing
it: Condivisione Social

en: Image Title
it: Titolo Immagine

en: Image Description
it: Descrizione Immagine

en: Front - End Layout Settings
it: Impostazioni Layout Front-End

en: Text for Back Button
it: Testo per il Tasto Indietro

en: Button Color
it: Colore Tasto

en: Button Text Color
it: Colore Testo del Tasto

en: Album Seperator
it: Separatore Album

en: Pagination Settings for Images
it: Impostazioni Paginazione per Immagini

en: Paging
it: Paginazione

en: No. of Images Per Page
it: Nr. Immagini per Pagina

en: Slide Show Settings
it: Impostazioni Slide Show

en: Interval
it: Intervallo

en: Language Direction Settings
it: Impostazioni Direzione Lingua

en: Language Direction
it: Direzione Lingua

en: This Feature is only available in Paid Premium Version!
it: Questa funzione è disponibile solo nella versione a pagamento !

en: Gallery Bank Short-Codes
it: Shortcode di Gallery Bank
